Cinsel Terapi

Cinsellik evlilikte çok önemli yeri olan bir alandır. Sağlıklı ve her iki tarafı da tatmin eden bir cinsel yaşam evlilik sürecini olumlu yönde etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Cinselliğin evlilikte ihmal edilmemesi gereken önemli bir alan oluşunun belki de en önemli nedeni cinselliğin temelinde üreme, soyu devam ettirme güdüsünün yer almasıdır. Cinsel açıdan üretken olmak bilinçdışımızda ölümlü olan varoluşumuzun ölüme karşı kendisini koruma çabası olarak da değerlendirilebilir.

Cinselliğin bu denli önemli oluşu cinsel alanda yaşanan sorunların evliliği neden bu kadar olumsuz etkilediğini de açıklar niteliktedir. Cinsel sorunlar orgazm olamamaağrılı cinsel ilişkicinsel ilişkiye girme korkusu (vajinismus), cinsel isteksizlikerken boşalma, erekte olamama (iktidarsızlık)…gibi geniş bir yelpazede incelenmektedir. Saydığımız cinsel sorunların önemli bir kısmı psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tıp doktorları tarafından organik müdahaleler uygulanmasına rağmen düzelmeyen cinsel sorunların tamamen psikolojik kökenli olduğu artık kendileri tarafından da belirtilmektedir.

Bir kişinin cinsel sorun yaşamasına yol açabilecek birçok psikolojik faktör sıralayabiliriz. Bunların başlıcaları arasında kişi cinsel partneriyle özellikle evlilik yaşantısı içerisinde ise evlilik sorunları yer almaktadır. Evlilik sorunları eşlerin birbirleriyle anlaşamamaları, hayata farklı bakmaları, birbirlerinin aileleriyle yaşadıkları sorunlar, çocukları varsa çocuk yetiştirme tutumlarındaki farklılıklar, çocukların sorunları, işsizlik ekonomik sıkıntılar, eşlerin birbirlerini aldatması…gibi birçok sorundur. Bu gibi sorunlar cinsel istek kaybına, erken boşalma, geç boşalma, orgazm olamama gibi birçok soruna yol açabilmektedir. Çiftlerin evlilik öncesi bir cinsel yaşamları var ise hamile kalma korkusu, toplumsal baskılar, geçimsizlik gibi sorunlar da cinsel problemlerle yol açabilmektedir.

Görüldüğü üzere cinsel problemler mutlu giden bir ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilmekte ve eğer kalıcı bir hal alırsa ilişkide mutsuzluğa, çatışmalara ve hatta ilişkinin sonlandırılmasına neden olabilmektedir. Günümüz toplumsal, ekonomik, siyasi ve ailevi şartlarında stres yükü oldukça fazla olduğu için cinsel problemler yaşamak nerdeyse kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Cinsel sorunları iyice büyümeden ve çiftin ilişkisini tehlikeye atmadan çözmek mümkündür. Cinsel sorunları ortadan kaldırmaya yönelik kullanılacak yaklaşımların başında cinsel terapiler gelmektedir. Cinsel terapiler cinsel konularda uzmanlaşmış bir ruh sağlığı hekimi ve/veya psikolog tarafından uygulanabilecek profesyonel yaklaşımlardır. Cinsel terapinin süresi çiftin getirdiği problemin ne olduğuna, cinsellik alanı dışındaki alanlarda birbirleriyle ne kadar iyi anlaştıklarına, çiftin sorunlarını çalışmak konusunda ne kadar istekli olduğuna, verilen ödevleri düzenli yapıp yapmamalarına ve terapilerine düzenli bir şekilde devam edip etmemelerine bağlı olarak değişebilmektedir. Sayılan koşulları yerine getirebilen bir çiftin cinsel terapi süreci kısa sürede olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Cinsel sorunları olan bir çift psikoterapiye başvurmadığı takdirde ödemek zorunda kalabilecekleri ilişkinin bir şekilde sonlanması, mutsuzlukla veya ihanetle devam etmesi gibi bedellere bakıldığında bu alandaki problemleri çözmek için maddi ve manevi sorumluluk almak çok daha kazançlı görünmektedir. Bu sebeple cinsel sorunları olan çiftlere çok geç olmadan ve büyük bedeller ödemek zorunda kalmadan bir terapi arayışına girmeleri önerilmektedir.

Satisfied patients

Ac amet in adipiscing in sed sit eget. Aliquam suspendisse viverra varius lobortis elit velit. Sit vitae a enim mi vitae accumsan. Quam in auctor sed libero lacus. Varius adipiscing ac, commodo, tincidunt.

Kristin Watson
Jun 27, 2020

4.9

Opinions made by our patients

BASIC
$ 0 mo
COMFORT
$ 0 mo
COMPLEX
$ 0 mo

Don't wait and make an appointment today