Grup Terapisi

Grup terapisi, minimum 6 katılımcı ve bir terapist eşliğinde, haftada bir oturumdan az olmamak koşuluyla gerçekleştirilen bir terapi şeklidir. Grup terapisinde katılımcılar güncel hayatlarında karşılaştıkları herhangi bir sorunu grup ortamına getirirler ve neler yaşadıklarını kendi bakış açılarına göre anlatırlar. Konuşmacı dışında kalan diğer katılımcılar ise konuşmacının paylaşımının kendi üzerlerindeki etkisine odaklanarak kendi içlerinde neler yaşadıklarını fark ederler ve isterlerse bunu grupla paylaşabilirler. Bu paylaşımlar sayesinde katılımcı ister dinleyen ister konuşan kişi olsun kendisiyle ilgili derin iç görüler yakalar. Bu aşamada grup lideri olan terapistin geri bildirimleri ve yönlendirmeleri ile zengin bir etkileşim olanağı oluşur.

Grup terapisinin en önemli faydalarından biri, katılımcılar sorunlarını dile getirdikçe diğer katılımcılarında hayatlarının bir döneminde benzer sorunlar yaşadıklarını görmeleri, yaşadıkları sorunların sadece kendilerine ait olmadığını, sandıkları kadar yalnız ve çaresiz olmadıklarını fark etmeleridir. Sadece bu farkındalık bile birçok kişiye iyi gelebilmekte ve sorunları ile daha iyi baş edebilir hale gelmelerine katkıda bulunmaktadır.

Merkezimizde uygulanan grup terapisinde farkındalık odaklı bir terapi süreci yaşanır. Herhangi bir konu ve probleme bağlı kalmaksızın her katılımcının yaşadığı çeşitli sorunlara göre şekillenebilir. Günlük yaşam problemleri, mutsuzluk hissi, kaygı problemleri, iş yeri sorunları, akrabalarla ve arkadaşlarla iletişim sorunları, depresif duygu durumları, evlilik ve ilişki sorunları, öfke kontrol problemleri, panik atak, obsesyon, fobiler gibi bir çok konuda fayda görebileceğiniz etkili bir terapi süreci için katılım sağlayabilirsiniz. Ekonomik açıdan bireysel terapiye göre daha uygun olması sebebiyle de  bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca psikoloji alanında eğitim gören öğrenciler içinde bir terapi süreci niteliği taşıdığı gibi önemli bir deneyim alanı imkanı da yaratmaktadır.

Detaylı bilgi almak ve başlayacak ilk gruba dahil olabilmek için arayabilirsiniz.

Grup Terapisi

Danışanlarımızın Yorumları

instagram ikon
Temas Danışmanlık Logo
Türk Psikologlar Derneği

Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir – İstanbul
0216 455 02 56
0532 667 22 33