Temas Danışmanlık
Serap Sözen

Koronavirüs’ün Psikolojik Etkileri ve Öneriler

Koronavirüs’ün Psikolojik Etkileri ve Öneriler

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG

SERAP SÖZEN

Çocuk - Ergen - Yetişkin

serapsozen@temasdanismanlik.com

blank

Dünyanın bir çok yerinde yayıldığı haberleri gelmeye devam eden Corona Virüsü (Covid 19) psikolojik açıdan da insanları olumsuz etkiliyor. Korku duygusu da tıpkı bir virüs gibi toplum içerisinde hızla yayılan bir etkiye sahip. Özellikle bilinmezlik hissi ve bilgi kirliliği, insanları doğal olarak travmatize etmeye başladı. Yüksek düzeyde stres, panik atak, uykusuzluk, yeme sorunları gibi sonuçlarla kendisini gösteren bir çok psikolojik durum mevcut.
Öncelikle bu salgın hakkında kaynağı güven verici olmayan yanlış haberlerle zihninizi doldurmayın.
Resmi kurumlar ve güvenilir kaynaklardan konu hakkında edinebildiğiniz kadar somut bilgi edinip gerçekçi önlemlerinizi alın.
Yaşadığınız psikolojik etkileri bastırmak adına bilinçsizce ilaç kullanmayın, sadece doktor önerisiyle ilaca başvurun.
Stres düzeyiniz ve bunun sonuçlarının yaşam kalitenizi olumsuz etkilemeye devam ettiğini fark ederseniz bir profesyonelden destek alın.
Global bir salgın olan bu virüs elbette bir çok insanı psikolojik olarak etkiliyor, ancak herkes aldığı haberlerden aynı şekilde psikolojik sonuçlar üretmiyor. Bu noktada yaşadığınız panik ve stres duygusu ile bunların etkilerinin sizde neden yüksek seviyede olduğuna dair içsel bir konuşma gerçekleştirin. Korku gerçek tehditlerden kaynaklanır ve herkes için somuttur, ancak kaygı düzeyi kişiden kişiye değişiyor. Tetiklenen kaygılarınızın temelinde hangi kişisel sebepler yattığına dair bir farkındalık oluşturmaya çalışın. Bu farkındalık kendinizi daha iyi anlamak ve sakinleştirmek için en önemli gücünüz olacaktır.

Benzer Makaleler

instagram ikon
Temas Danışmanlık Logo
Türk Psikologlar Derneği

Atatürk Mah. Sedef Cad. 36. Ada Ata 2-4 Blok 2/160 Ataşehir – İstanbul
0216 455 02 56
0532 667 22 33