Uyku Bozuklukları

Psikolojik bir temele dayanan uyku problemlerinin oldukça yaygınlaştığı görülmektedir. Ayrıca organik sebepler dolayısıyla da uyku sorunları yaşanmaktadır.  Dinlenmiş hissetmemek, hep yorgun uyanmak, uykuda düşünceleri durduramamak, diş gıcırdatma gibi bir çok açıklamayla karşımıza çıkar.

İnsomnia (Uyuyamama Problemi)

Uykuya tam olarak geçememe ya da tüm gece süresince bölünmeden uykuyu  devam ettirmede zorlanmalar yaşama , kişinin standardından daha erken kalkma ve o gün boyunca bitkin-yorgun olmakla açıklanan insomnia çoğunlukla kişinin başka sorunlarının belirtisi olarak karşımıza çıkar.

Narkolepsi

Narkolepsi, gündüz normalde uyunmayan zamanlarda aşırı uyku gelmesi ve kısa süreli uyku zamanlarının yaşanmasıyla kendisini gösterir. Bu ataklar esnasında halüsinasyonlar ve rüyalar görmek narkolepsi şüphesini güçlendirir.  Ayrıca kas kontrol kaybı (katapleksi) ve uyku paralizi denilen, uyandıktan sonra hareket edememe hali de belirti olarak karşımıza çıkar.

Huzursuz Bacak Sendromu

Uyku ya da dinlenme sırasında, bacaklarda duyumsanan  huzursuzluk ve  hareket ettirme ihtiyacı olarak açıklayabiliriz. Hareketsiz anlarda uyuşma, karıncalanma gibi tabirlerle açıklayacağımız durum oluşur. Hareket ettirmek, ayağa kalkmak, yürümek, germek vs iyi gelir.

Uyku problemleri çok farklı sebeplerle ortaya çıkmakla birlikte, stres, sınav kaygısı, ailevi ilişkilerin yarattığı etkiler önemli sebeplerdir. Genel olarak uyku problemleriyle ilgili bir psikologdan profesyonel destek almak oldukça faydalı sonuçlar verebilir.

Detaylı bilgi ve randevu için lütfen arayınız.